Historický vývoj dámskej podprsenky [1]

2000 p.n.l.
Ženy používajú prvé prostriedky, ktorých cieľom je podvihnúť, zvýrazniť a vytvarovať prsia. Jednalo sa o úzke prúžky kože omotané okolo pása až po začínajúce krivky pŕs. Samotné prsia neboli zakryté.
14. storočie p.n.l.
Podprsenke alebo bikinám podobný odev už používali niektoré atlétky v 14. storočí pred naším letopočtom počas éry minojskej civilizácie.
stredovek
Ešte len veľmi málo žien nosilo kus odevu, ktorý slúžil na zakrytie alebo podporu pŕs, ak ho však používali jednalo sa o niečo ako kus tkaniny ovinutej cez prsia.
1403-1461
Vo Francúzsku za čias Karola VII sa ako podprsenka používala gáza alebo rúško cez poprsie.
16. storočie
Prvé korzety boli vyrobené z plátna vystuženého pastou, vpredu s jednoduchou podporou pŕs, neskôr boli zdokonalené kovovou výstuhou na bokoch a chrbte. Ženy viac používajú rôzne kusy odevov a nástrojov určených na zahalenie a úpravu vzhľadu pŕs. V šatníku bohatších žien, ako bielizeň určená na pozdvihnutie pŕs, dominujú korzety.
1874
So zvyšujúcim sa záujmom dám o šport, najmä cyklistiku, boli ženy prinútené prehodnotiť nosenie korzetov, pričom sa začali dožadovať "emancipácie" v obliekaní. Elizabeth Stuart Phelps vyzvala ženy, aby "spálili korzety"!
druhá polovica
19. storočia
Objavili sa rôzne alternatívy korzetov, kedy sa experimentovalo s jeho rozdelením na sťahovací pás pre spodnú časť trupu, prepojený s hornou časťou začínajúcou na ramenách.
1876
Krajčírka Olivia Flynt zaregistrovala štyri patenty zahrňujúce "pravý korzet" alebo "sťahujúci pas", ktorý bol určený ženám s väčšími prsníkmi.

1  2  3                  späť na obsah